Schody na wymiar – snobizm czy praktyczność?

Data dodania: 02.10.2016


Projektowanie domu to bardzo absorbujące zajęcie. Właśnie wtedy każdy inwestor wyobraża sobie, jakiego koloru będą ściany, gdzie będą stały meble, w jaki sposób zostanie zaaranżowany salon. Jeśli planujemy budynek z piętrem lub poddaszem, do tych wszystkich decyzji dochodzi także wybór odpowiednich schodów. W zależności od funkcji i lokalizacji, może być to niezmiernie ważny element wystroju, szczególnie jeśli wybór padnie na schody a wymiar.

Produkcja schodów – ale jaka?

Pierwszym pytaniem powinno być: czy będą to schody betonowe, czy schody na wymiar? Betonowe na pewno odznaczają się solidnością, w trakcie budowy pomagają przemieszczać się pomiędzy kondygnacjami, a przy użytkowaniu możemy być pewni, że nie będą skrzypieć. Jednak nie są łatwe do zaaranżowania, najczęściej wyglądają dość topornie i nieefektownie. Produkcja schodów obecnie oferuje tyle możliwości, że betonowe stopnie byłyby niemal grzechem. Po pierwsze, o wiele łatwiej jest wybrać design schodów w momencie, gdy dom jest już niemal gotowy do odbioru. Wtedy wyraźniej widać całą koncepcję wnętrza i przyszły wystrój holu czy salonu. Po drugie, schody drewniane zajmują mniej miejsca. Można zrobić z nich komórkę, szuflady, lub wykorzystać pustą przestrzeń na meble gospodarcze. Dodatkowo schody na wymiar można zamówić w każdym momencie, np. gdy chcesz zaadaptować poddasze swojego domu lub zbudować antresolę.

Drewniane schody na wymiar

Producent schodów proponuje wiele modeli, które mogą służyć w domu. Ich wygląd może być bardzo neutralny i niepozorny, ale również bardziej okazały. Wszystko zależy, ile przestrzeni i funduszy mamy do wykorzystania. Producent schodów w Szczecinie oferuje kalkulator wyceny schodów, w którym można wybrać poszczególne elementy konstrukcji i na tej podstawie firma przygotowuje wstępną ofertę. Można wyszczególnić typ, rodzaj, wymiar, konstrukcję, balustrady, rodzaj drewna, wykończenie i inne kategorie pomocne przy wycenie. Dodatkowo, oprócz klasycznych rodzajów drewna (takich jak dąb, buk, jesion czy sosna), producent proponuje różne drzewa egzotyczne (merbau, jatoba, orzech amerykański i inne) Jeśli komuś marzą się lekkie schody ażurowe, kręte, z metalowymi elementami albo minimalistyczna konstrukcja ze szklaną balustradą warto pomyśleć właśnie o takim rozwiązaniu.

Mówi się, że drewno posiada duszę. Wystarczy pomyśleć, o ile przyjemniejsze w dotyku są meble drewniane, niż zimne przedmioty z metalu czy plastiku. Pozornie zwyczajny producent schodów może zaopatrzyć dom w niezwykły mebel codziennego użytku. Drewno to materiał, który tchnie w życie domu atmosferę ciepła. Dodatkowo, odpowiednio wykorzystany, stanowi perfekcyjny element dekoracyjny wystroju gospodarstwa.