Schody drewniane – dlaczego są lepsze niż betonowe?

Data dodania: 10.07.2018


Każda osoba budująca dom z piętrem na pewno zdaje sobie sprawę z tego, że taki element, jak schody drewniane jest naprawdę niezbędny. Wewnętrzne schody drewniane powinny zapewniać domownikom wygodę przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami, a także pełne poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli szukasz idealnych schodów, które będą nie tylko wygodne, estetyczne, ale także stosunkowo niedrogie – dobrze trafiłeś. W ostatnim czasie popularność schodów kręconych zdecydowanie wzrosła. Z czego to wynika? Na pierwszym miejscu należy postawić zdecydowanie walory estetyczne tego typu schodów – nie są one może najwygodniejsze w użytkowaniu, ale zdecydowanie ich architektura robi wrażenie. Schody drewniane kręcone w twoim domu również mogą świetnie wyglądać – dowiedz się, z jakich materiałów je wykonać i na co zwrócić uwagę w trakcie montażu schodów.

Schody kręcone, które nazywane są także spiralnymi i posiadają stopnie o różnych kształtach, aczkolwiek najczęściej będzie to kształt trapezu lub też trójkąta. Schody drewniane kręcone są zazwyczaj montowane wokół słupa, który będzie umieszczony w otworze stopowym. Schody tego typu najczęściej można kupić z gotowego projektu, jednak warto jest zlecić wykonanie projektu architektowi, który idealnie dobierze ich parametry do wymagań naszego domu. Drewniane schody kręcone wewnątrz nieruchomości posiadają wiele zalet, ale i kilka wad. Zacznijmy od tych pierwszych – poprzez prostą konstrukcję, schody te nie zajmą dużo miejsca i będą doskonale sprawdzały się w niewielkich domach. Schody tego typu są montowane wokół pionowego słupa, dzięki czemu można wstawić je w niemal każde pomieszczenie – nawet w wąski korytarz. Zależą schodów kręconych jest także oczywiście nieskomplikowany montaż.

Producent schodów

Czy wiesz o tym, że decydując się na inny typ schodów musisz liczyć się z koniecznością wylewania betonu i wykonania skomplikowanych prac budowlanych? Z kolei decydując się na schody drewniane – jeśli zależy nam na czasie możemy wybrać schody modułowe, jeśli możemy zaczekać nieco dużej, warto jest postawić na indywidualny projekt schodów. Schody kręcone muszą dawać mieszkańcom domu poczucie bezpieczeństwa – niestety nie będą one idealnym rozwiązaniem dla małych dzieci oraz osób starszych, które potrzebują np. przystanków między stopniami, albo też innego ich rozstawu. Możesz zadbać o bezpieczeństwo korzystania ze schodów montując przy nich specjalne barierki, poręcze czy balustrady. Pamiętaj, że projekt schodów który otrzymasz od architekta możesz wciąż zmieniać i modyfikować – ostatecznie to ty będziesz użytkował schody przez wiele lat, dlatego warto jest wybrać naprawdę dobrze.

Schody Szczecin