Jakie schody do małych wnętrz?

Data dodania: 02.10.2016


Nie jest łatwo pomieścić wszystkie rzeczy potrzebne do funkcjonowania na niewielkiej przestrzeni. Z tego powodu mały dom lub mieszkanie to prawdziwe wyzwanie dla jego mieszkańca. Jeśli lokum jest piętrowe, to również może być sprawdzian dla producenta schodów. Powinny one zajmować mało miejsca, ale jednocześnie być funkcjonalne i efektowne. Jakie schody do małych wnętrz najlepiej wybrać?

Schody proste

O ile nie szukamy schodów do antresoli, policzkowe schody proste prowadzące na piętro najczęściej odpadają. Musiałyby być bardzo strome, co właściwie jest możliwe, jeśli zastosujemy tzw. kacze stopnie. Ich powierzchnia jest wyprofilowana naprzemiennie, dzięki czemu zredukowano ich powierzchnię. W miejscu, w którym stawiamy stopę, mamy ok 24 cm, czyli tyle, ile potrzeba do wygodnego wchodzenia. Druga część stopnia jest wycięta tak, by zajmowała dwa razy mniej miejsca niż normalnie. Do takich schodów trzeba się przyzwyczaić, mogą być także kłopotliwe dla dzieci. Trzeba pamiętać, która nogę można postawić najpierw, także minięcie się z druga osobą jest niemożliwe.

Schody spiralne

Ten typ schodów zajmuje najmniej miejsca, ale jest też najmniej wygodny. Można go usprawnić, wyposażając we wspomniane już stopnie kacze. Dzięki temu schody zajmują jeszcze mniej powierzchni. Natomiast ich niewątpliwą zaletą jest szykowny wygląd. Różne firmy oferują dobre schody robione na zamówienie, np. producent schodów ze Szczecina wycenaschodow.pl. Takie spirale robione na wymiar dopasują się do każdego, nawet najbardziej ciasnego wnętrza. Jeszcze innym pomysłem jest wykorzystanie schodów zabiegowych, czyli charakteryzujących się stopniami w kształcie klina. Są one szersze od strony ściany, dzięki czemu mogą łatwo skręcać. Ich szerokość nie powinna nigdy wynosić mniej niż 10 cm., w przeciwnym razie wchodzenie po schodach byłoby niebezpieczne.

Antresola

Antresola to bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla małych, lecz wysokich wnętrz. W zależności od wysokości „piętra”, możemy zainstalować różne rodzaje schodów. Jeśli antresola jest niska i rzadko używana (np. znajduje się tam tylko miejsce do spania), wystarczy mała, pionowa drabinka. W ciągu dnia można ją schować, a nawet rozłożona praktycznie w ogóle nie zajmuje przestrzeni. Jeśli jednak podest jest wyższy, strome schody proste w zupełności wystarczą. Możemy dodatkowo zaopatrzyć się w stopnie kacze, co jeszcze bardziej usprawni nasz mebel.

Gdy mamy do wykorzystania ograniczony metraż, trzeba liczyć się z każdym centymetrem. Podane powyżej propozycje wyboru schodów to jedynie inspiracje i wskazanie głównego kierunku. By oszczędzić jak najwięcej miejsca, najlepiej skontaktować się ze specjalistami, np. firmą Wycena Schodów. Dzięki sprawdzonym, solidnym fachowcom można mieć pewność, że ani milimetr cennego metrażu nie zostanie zmarnowany.