Pomysł na wykończenie drewnianych paneli naściennych

Data dodania: 18.04.2017


Drewniane panele mogą uczynić pomieszczenie ciemnym i staroświeckim. Jeśli nie podoba nam się takie rozwiązanie, najprostszym sposobem byłoby usunięcie paneli. Jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w jakim stanie technicznym będzie ściana, kryjąca się za drewnianym wykończeniem oraz jakie zniszczenia możemy spowodować w trakcie demontażu. Problem może być w bardzo łatwy sposób rozwiązany. Wystarczy mieć dobry pomysł na wykończenie drewnianych paneli naściennych.

Jednym z prostszych rozwiązań, które uczynią nasze wnętrze jaśniejszym i łagodniejszym dla oka jest pomalowanie paneli. Jednak zanim przystąpimy do tego procesu należy bardzo dokładnie oczyścić drewno, poczekać aż wyschnie i pokryć je powłoką gruntową. Warto też wypełnić wyżłobienia za pomocą szczeliwa do drewna. Dopiero po wykonaniu tych kroków możemy pomalować drewniane panele.

Wypełnienie wyżłobień nie jest jednak wymagane. Przerwy w konstrukcji możemy wykorzystać i po prostu zamalować, tworząc na panelach wzór z pasków. Takie rozwiązanie będzie szczególnie dobrze wyglądało w pokoju dziecięcym. Do malowania wyżłobień możemy użyć różnokolorowych odcieni farb.

Innym rozwiązaniem jest pokrycie paneli tapetą, które musi być poprzedzone dokładnym oczyszczeniem ściany i równomiernym rozprowadzeniem materiału w taki sposób, aby na powierzchni nie tworzyły się fałdki i nierówności. Aby osiągnąć odpowiedni efekt, pasy tapety należy przyciskać za pomocą miękkiej szczotki do tapetowania lub gumowej rolki, w kierunku od środka do boków.

Jeśli jednak nie mamy ani pieniędzy, ani czasu na zmianę struktury ścian, pozostaje nam dostosowanie wystroju wnętrza do stylu retro. Do przestrzeni musimy wprowadzić eleganckie meble, pastelowe barwy takie jak róż i miętowa zieleń. Zgodna praca z wystrojem wnętrza, a nie przeciw niemu może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Często w towarzystwie drewnianego wykończenia ścian spotyka się klasyczne schody drewniane. Zważywszy na to, że schody są sercem każdego domu, nie warto zakrywać lub usuwać drewnianych paneli, które podkreślają ich indywidualne piękno. Jednak jeśli bardzo zależy nam na ukryciu paneli, należy zastosować się do jednego z wymienionych wyżej sposobów
czyli: malowania, nakładania tapety lub wykończenia wyżłobień.

Po zakryciu paneli drewnianych naściennych należy zastanowić się, czy zależy nam na zakryciu wszystkich wykończeń tego typu w domu lub mieszkaniu. Położenie wykładziny na podłodze nie należy do zadań trudnych, jednak o wiele bardziej skomplikowane jest ukrycie całej drewnianej struktury schodów. Należy pamiętać, że zamontowanie dywanu na drewnianej powierzchni nieodwracalnie wpłynie na jej stan techniczny. Dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na głębokie zastanowienie się nad każdą decyzją dotyczącą zmiany wystroju wnętrza.