Naprawa schodów drewnianych

Data dodania: 28.03.2017


Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym wykorzystywanym przez ludzi. Swoją popularność zyskało dzięki swojej uniwersalności i trwałości. Jednak na długowieczność drewna może wpłynąć nieodpowiednia konserwacja i zaniedbanie. Podpowiadamy, jak rozpoznać uszkodzenia schodów drewnianych oraz jak je naprawić.

Drewno jest materiałem higroskopijnym, co oznacza, że pochłania wilgoć z powietrza. Jeśli odpowiednio nie ochronimy drewnianych powierzchni, stanie się to główną przyczyną degradacji stanu technicznego schodów. Niezabezpieczone schody drewniane będą wchłaniały lub oddawały wilgoć tak długo, aż nie wyrównają poziomu wilgotności pomiędzy sobą a otoczeniem. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia konserwacja i przystosowanie schodów drewnianych do funkcjonowania w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgoci.

G2 TEAM

Jeśli zauważymy, że nasze schody zaczęły skrzypieć, powinniśmy podjąć pierwsze kroki w kierunku naprawy. Skrzypienie oznacza, że drewno jest bardzo suche i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zdarza się, że zaniedbanie schodów jest tak duże, że objawia się wygięciem powierzchni stopni. W takiej sytuacji schodek może przybrać kształt łukowy lub kielichowy. Ten pierwszy charakteryzuje się tym, że środkowa część stopnia jest podniesiona, a krawędzie skierowane w dół. Kształt kielichowy wygląda zupełnie inaczej – środek stopnia jest zapadnięty, w czasie gdy krawędzie idą ku górze. Aby upewnić się, z którym problemem mamy do czynienia wystarczy określić, z której części stopnia wydobywają się niepokojące dźwięki. Jeśli drewno skrzypi, gdy stajemy na środkowej części stopnia, drewno ma kształt łukowy, natomiast jeśli dzieje się tak przy stąpaniu po krawędziach, drewno ma kształt kielichowy.

Istnieją dwa sposoby na pozbycie się uszkodzeń schodów drewnianych. Możemy zamontować na stopniach wkładki regulacyjne, dzięki czemu schody nie będą już hałasować. Takie rozwiązanie można zastosować na schodach z podstopnicami, wtedy zamontujemy wkładki w górnej części stopnia. Innym, łatwiejszym sposobem jest wbicie gwoździ w odpowiednie miejsce na schodu. W przypadku kształtu łukowego wbijamy gwóźdź w środek stopnia, a jeśli mamy do czynienia z kształtem kielichowym dwa gwoździe po przeciwległych stronach. Górną część otworów możemy wypełnić kitem do drewna lub zaślepkami, dzięki czemu zamaskujemy niechciane efekty uboczne montażu.

Zdarza się, że stopień zaniedbania schodów jest tak wysoki, że potrzebny jest gruntowny remont. W takim przypadku nie należy podejmować się samodzielnej naprawy, tylko zgłosić się do doświadczonego producenta schodów, który pomoże nam w wyborze odpowiednich materiałów i montażu konstrukcji.

Fado Szczecin Wypożyczalnia