Schody drewniane – jaki wybrać rodzaj drewna?

Data dodania: 10.07.2018


Na pewno zgodzisz się z tym, że urządzenie naszego domu wpływa na to, jak się w nim czujemy. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby skupić się na poszczególnych elementach jego wyposażenia, aby stworzyć wnętrze przytulne i rodzinne. Jeżeli posiadasz dom z piętrem, schody drewniane będą niezbędne. To jedyny dobry sposób na komunikację między parterem a piętrem. Najlepszy będzie wybór prostych i klasycznych schodów, które są na tyle uniwersalne, że będą dobrze prezentowały się w niemal każdym wnętrzu.

Schody drewniane to wybór bardzo wielu właścicieli domów z piętrem – są one wytrzymałe, szybkie w montażu, a także wyróżniają się eleganckim wyglądem. Musimy zdecydować także, jaki rodzaj drewna chcemy wykorzystać w naszych schodach – jest ich bardzo dużo, dlatego możemy mieć naprawdę trudny wybór. Obecnie znajdziesz w katalogach producenta schodów nawet takie rodzaje drewna, jak bambus, jesion czy buk. To, jakie schody drewniane wybierzemy zależy w dużej mierze od naszego gustu, ale warto jest zapoznać się z zaletami oraz wadami poszczególnych rodzajów drewna. Na przykład jesion jest drewnem ciężkim i bardzo wytrzymałym podczas użytkowania, a jednocześnie łatwo poddaje się obróbce. Jeśli chodzi o funkcjonowanie, jesion może być równie wytrzymały jak dąb, ale trzeba umieścić go w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Jesion jest dużo tańszym drewnem w porównaniu do innych, ale wypada przy nich bardzo dobrze – jego naturalny kolor również nie jest bez znaczenia – potrafi on rozświetlić nieco zbyt ciemne pomieszczenia.

Schody na wymiar

Dąb, o którym wspomnieliśmy chwilę wcześniej również jest bardzo twardym rodzajem drewna, a dodatkowo posiada piękny, głęboki kolor, który sprawdzi się we wnętrzach akcentujących klasyczne rozwiązania. Istnieją również dużo bardziej egzotyczne odmiany drewna, które są zazwyczaj wybierane przez oryginalny kształt słoi, dopasowujący się we wnętrze urządzone w nowoczesnym stylu. Warto jednak pamiętać o tym, że ten rodzaj drewna będzie dużo droższy niż nasze rodzime gatunki. Każdy zgodzi się z tym, że schody drewniane we wnętrzu domu prezentują się naprawdę elegancko – powinny one jednak przy tym być również funkcjonalne. Przemyśl takie kwestie, jak szerokość i głębokość stopni oraz nie zapomnij o pielęgnacji wybranego przez siebie rodzaju drewna – to gwarancja dobrego wyglądu schodów przez długi czas. Schody drewniane najlepiej zamówić jest według indywidualnego projektu  – schody na wymiar zawsze będą lepiej dopasowane do twoich potrzeb oraz lepiej skomponowane z twoim wnętrzem.

Schody Poznań