Ile kosztują schody drewniane?

Data dodania: 30.12.2016


Schody wewnętrzne znajdują się niemal w każdym domu. Prowadzą na wyższe piętra albo poddasze, są częściej lub rzadziej użytkowane. Jednak nie da się ukryć, że każdy z rodzajów wiąże się z niemałym wydatkiem. Na pytanie: „ile kosztują schody drewniane?” nie jest łatwo odpowiedzieć.

Nie da się określić jednoznacznie, ile kosztują schody drewniane. Zależy to od ilości stopni, rodzaju drewna, techniki wykonania itp. Wybór schodów powinien być rozsądny – jeśli poszukujemy modelu, który będzie użytkowany tylko kilka razy w tygodniu lub rzadziej, można poszukać w ofercie schodów gotowych, sprzedawanych u producentów lub w marketach budowlanych. Będzie to najlepszy wybór w przypadku schodów na strych albo antresolę. Użytkowane sporadycznie nie będą się szybko niszczyć, więc nie ma potrzeby inwestowania w najlepsze na rynku materiały. Można kupić gotowe schody drewniane lub chowane, metalowe. Koszt takiej inwestycji to zazwyczaj niecałe dwa tysiące złotych.

Jeżeli schody mają być intensywnie użytkowane na co dzień, warto zainwestować w model dobrej jakości. Cena schodów drewnianych jest zależna m.in. od gatunku drewna. Najtańsze są nasze rodzime drzewa, takie jak buk, jesion czy sosna, nieco droższy jest dąb, ale na najwyższej półce cenowej znajdziemy wszystkie gatunki egzotyczne, takie jak doussie, jatoba czy merbau. Charakteryzują się one niebanalnym usłojeniem, oryginalnymi kolorami oraz ponadprzeciętną trwałością – co, niestety, kosztuje. Schody drewniane samonośne wykonane z dębu to co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Tańsze gatunki kosztują około dziesięciu tysięcy, natomiast egzotyczne co najmniej kilkadziesiąt.

Cena zależy także od skomplikowania konstrukcji. Jeśli wybierzemy proste, ewentualnie zabiegowe schody, możemy liczyć się z najniższymi kosztami. Natomiast schody bardziej wymyślne, takie jak schody gięte, dywanowe czy półkowe, oznaczają większy wydatek. Na przykład przeciętnie schody dywanowe kosztują ok. 35 tysięcy złotych. Zazwyczaj w cenę schodów nie jest wliczony montaż (kilkaset lub więcej złotych) oraz balustrady (koszt nawet dwóch tysięcy złotych).

Kiedy wybieramy schody, musimy liczyć się także z ukrytymi kosztami. To wspomniane już montaż i balustrady, które są przeważnie niewliczane w pierwotnym rachunku, ale nie tylko. Także indywidualny projekt będzie miał swoją cenę, choć w stosunku do całości wydatków nie jest ona tak wysoka – przeważnie wynosi ok. 300 zł. Dodatkowo koszt wykonania schodów podnoszą usługi CNC, dzięki którym możemy na przykład wykonać w drewnie frezowanie. Dobrze jest poruszyć wszystkie te kwestie z producentem schodów i już na samym początku rozmów ustalić ostateczny koszt wykonania zlecenia.