Czym wykończyć betonowe schody?

Data dodania: 28.10.2016


Każdy dom kondygnacyjny potrzebuje odpowiednich schodów. Można kupić gotowe schody drewniane lub zamówić schody na wymiar, lecz nie wszystkich satysfakcjonuje takie rozwiązanie. Klasyczne brązy są uniwersalne, jednak niektórzy wolą postawić na eksperymenty z kolorami i fakturami. Do takich wyzwań doskonale nadają się schody zrobione z betonu. Są trwałe i solidne, dzięki czemu stanowią doskonałą podstawę do zastosowania przeróżnych materiałów.

Drewno

Schody betonowe można wykończyć standardowym drewnem – w całości lub tylko w częściach. Ciekawym motywem jest pomalowanie schodów na kolor ścian, a obłożeniem drewnem tylko stopnicy, czyli górnej części stopnia. Takie rozwiązanie dobrze komponuje się z wnętrzami, w których podłoga pokryta jest parkietem. Deski powinny być wykonane z tych samych rodzajów drewna, co zwykłe schody, czyli z dębu, jesionu, gatunków egzotycznych itp. Takie schody, wykonane przez fachowca (np. wycenachodow.pl), mogą dać złudzenie perfekcyjnych schodów na wymiar.

Panele

Podobny efekt można uzyskać, pokrywając schody panelami. Jest to odpowiednik drewna, który łatwiej się niszczy i nie wnosi takiego efektu, jednak jest dużo tańszy. Są firmy, które mają tak udoskonalone produkty, że często trudno dostrzec różnicę pomiędzy panelem a drewnianą deską.

Kamień

Ciekawe, nowoczesne rezultaty można uzyskać poprzez wykorzystanie płyt kamiennych. Takie rozwiązanie uważane jest za luksusowe, choć nie zawsze słusznie. Rozpiętość cenowa jest bardzo szeroka, zależy od rodzaju kamienia, jego grubości, wymiarów oraz wykończenia powierzchni. Często konieczne jest wykonanie specjalnego zamówienia (rzadko kiedy wykonane już płyty zgadzają się z wymiarami gotowych schodów). Mimo wszystko, przy dobrym rozplanowaniu kosztów, można uzyskać efektowne, kamienne schody w cenie niewiele wyższej niż z innych materiałów.

Płytki ceramiczne

Wykończenie schodów płytkami ceramicznymi może dać za każdym razem zupełnie inny efekt, w zależności od desenia i rodzaju materiału. Ich różnorodność uwalnia szerokie pole dla pomysłowej aranżacji wnętrza. Ponadto są bardzo łatwe w czyszczeniu i trwałe. Należy pamiętać, by płytki miały wysoką klasę antypoślizgowości. Aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania, można przy krawędziach wykonać frezy lub zmatowić powierzchnię.

Pomysłów na pokrycie schodów betonowych jest dużo. Jak wynika z powyższego artykułu, drewniane schody na wymiar to nie jedyne atrakcyjne rozwiązanie dla domu jednorodzinnego. Ponadto schody z betonową podstawą są trwalsze i mniej wymagające niż ich drewniane odpowiedniki. Cena takiego przedsięwzięcia różni się w zależności od kupionych materiałów i zatrudnionej ekipy montażowej, jednak na wykonaniu nie należy oszczędzać. Schody zrobione „po kosztach” mogą szybko zacząć sprawiać problemy i okaże się, że ich naprawa wyniesie więcej, niż wykonanie porządnych schodów na samym początku.