Balustrada do schodów

Data dodania: 02.10.2016


Czym dla schodów jest balustrada? Może być ich dopełnieniem, dominującym akcentem, lub wręcz odwrotnie – dyskretnym elementem, który spełnia funkcje głównie użytkowe. Produkcja schodów na zamówienie jest obecnie bardzo popularna, nie będąc wcale ekscentryczną zachcianką świeżo upieczonego właściciela domu. Dzięki elastyczności i szerokiej ofercie producentów schodów można puścić wodze fantazji i wybrać taki design, który odpowiada naszym wyobrażeniom, a balustrada do schodów będzie idealnie dopełniać całą konstrukcję.

Wybierając schody na wymiar, nie można zapomnieć o podstawowej funkcji balustrady – bezpieczeństwie. Wygląd to jedna rzecz, ale zdrowie jest ważne ponad wszystko. Dlatego najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i polecanych firm, np. producent schodów ze Szczecina: wycenaschodow.pl. Solidny producent potrafi zapewnić nie tylko perfekcyjny wygląd, ale także gwarancję bezpieczeństwa, niezależnie od materiału. Najbardziej popularne wykonania balustrad to drewniane, metalowe i ze szkła.

Drewno

Balustrada wykonana z drewna ma swój specyficzny, ciepły klimat. Jest uniwersalna i stwarza wiele możliwości dekoracyjnych. Pionowe belki w wypełnieniu, tzw. tralki, mogą przybierać różne kształty: słupa, kielicha, warkocza, wazonu itp. Możemy korzystać z gotowej oferty producenta schodów lub pokusić się o autorski projekt. Trzeba jednak pamiętać, że klasyczne wykonanie jest bezpieczne, poparte doświadczeniem. Przy nowatorskim pomyśle trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze wykonanie będzie wyglądało tak, jak tego oczekiwaliśmy. Drewno nadaje się do realizacji projektu w każdym stylu. Może zyskiwać inny charakter w zależności od surowca, a wybór jest spory: od klasycznego dębu, po orientalnego orzecha amerykańskiego. W aranżacji drewniane balustrady są tak uniwersalne, że będą pasować zarówno do przestronnych wnętrz, jak i mniejszych pokoi.

Szkło

Szklane balustrady to rozwiązanie finezyjne lub minimalistyczne. Można je wykonać z klasycznego, przezroczystego szkła, co zapewni konstrukcji lekkość i wysoką przepuszczalność światła. Taka konstrukcja wyeksponuje same stopnie, nie będzie przytłaczać ani dominować otoczenia. Można zaadoptować szkło także w inny sposób – na przykład z powierzchnią piaskowaną. Tą samą techniką można wykonać na powierzchni szkła także różne wzory. Szkło może mieć różne kolory i kształty – choć takie artystyczne wykonanie na pewno będzie sporo kosztowało. Taką balustradę producent schodów może wykończyć drewnianą lub metalową poręczą albo pozostawić w swojej pierwotnej, surowej postaci.

szklana balustrada do schodów schody szczecinfot. wycenaschodow.pl

Metal

Metalowe wykończenia stopni są częściej stosowana na zewnątrz, niż we wnętrzach. Kojarzą się raczej z prostym wykonaniem. Jednak niektórzy producenci schodów proponują nietypowe rozwiązanie – laserowe zdobienia w blasze. Jest to wykonanie jeszcze nie tak szeroko spotykane, a do tego dużo droższe niż klasyczne balustrady.

Zastanawiając  się nad naszym przyszłym wnętrzem, warto wziąć pod uwagę oczekiwania co do naszych schodów – czy mają być dyskretne, czy może bogato zdobione. Minimalistyczne czy o ciepłym, domowym charakterze. Przy wyborze, oszacowaniu powierzchni i kosztów na pewno pomoże producent schodów, który podejmie się ich wykonania.